2021 na Tarczyński Arenie Wrocław

Sponsor tytularny, wielki futbol, imprezy plenerowe, punkt szczepień, muzeum Śląska i pub sportowy – rok 2021 na wrocławskim stadionie.

To był przełomowy rok dla obiektu, który od listopada nosi nazwę Tarczyński Arena Wrocław. Sponsor tytularny podpisał sześcioletnią umowę wartą 14 milionów złotych. W zamian za tę kwotę, oprócz nazwy, ma prawo do części powierzchni reklamowych i przestrzeni biurowych na terenie stadionu. Będzie mógł także organizować swoje wydarzenia.

Wiosną i latem, po zniesieniu części obostrzeń, na stadionie organizowano duże wydarzenia plenerowe. Wśród najchętniej odwiedzanych należy wymienić imprezę motoryzacyjną Ultrace, która przyciągnęła 40 tysięcy osób, Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa, połączony z pokazami laserowymi Light On – łącznie 35 tysięcy osób, wystawę aut American Cars Mania – 20 tysięcy. Wielotysięczną publiczność zgromadziła także wystawa multimedialna Neodia, występy najlepszych polskich komików w trakcie „Please, standup” i charytatywna gala bokserska Cancer Fighters.

We wrześniu stadionowa spółka ogłosiła przetarg na budowę muzeum Śląska Wrocław i pubu sportowego w północno-wschodniej części obiektu. Nowoczesne, multimedialne i interaktywne muzeum ma być dopełnieniem oferty stadionu i długo wyczekiwanym miejscem na turystycznej mapie Wrocławia. Sportbar wraz z ogródkiem na esplanadzie ma być miejscem, w którym można nie tylko oglądać wydarzenia sportowe, ale też zjeść, zorganizować mniejsze spotkania i konferencje.


Na stadionie nie zabrakło wielkiego futbolu. Tuż przed mistrzostwami Europy mecz towarzyski rozegrała kadra Polski, której rywalem była drużyna Rosji. Po kilkuletniej przerwie na obiekt przy al. Śląskiej zawitały także rozgrywki w ramach europejskich pucharów. WKS Śląsk dotarł w nich do III rundy eliminacji Ligii Konferencji Europy. Sam klub od kwietnia ma na stadionie swoją siedzibę, po przenosinach z obiektów przy ul. Oporowskiej.

Krótko przed meczami pucharowymi dokonano wymiany murawy, poprawiono drenaż boiska i rozszerzono obszar podgrzewania płyty. To była pierwsza taka operacja od 4 lat, co należy uznać za sukces ekipy zajmującej się trawą na stadionie, bo zazwyczaj na takich obiektach jak wrocławski, wymiany należy dokonywać co 2 sezony. W trakcie prac wywieziono ponad 2 tysiące ton starej trawy i warstwy wegetacyjnej. Nowa nawierzchnia przyjechała z plantacji na Słowacji. Usprawnione zostało także oświetlenie płyty boiska. Około 1/3 źródeł światła to teraz energooszczędne lampy LED.

Korzystając z dogodnego dojazdu i parkingu, w kwietniu na terenie stadionu zorganizowano największy w Polsce punkt szczepień drive-thru. Działa również punkt stacjonarny wewnątrz. W ciągu 2021 roku łącznie wykonano w nich blisko 140 tysięcy szczepień. Równolegle funkcjonuje także punkt pobierania próbek do testów na obecność koronawirusa.

W listopadzie ponownie otwarte zostało lodowisko na drugim poziomie parkingu wielopoziomowego. Na miejscu, wzorem lat ubiegłych, można korzystać ze 150-metrowej pętli, wypożyczalni łyżew, szatni i strefy gastronomicznej.

W 2021 roku stadion wzbogacił się o dwie nowe funkcjonalności. Na parkingu od strony al. Śląskiej powstało boisko do gry w piłkę ze sztuczną nawierzchnią, którą wykonano w najnowocześniejszej obecnie technologii. Boisko można podzielić na trzy mniejsze place do gry, a sam obiekt ma szatnie i oświetlenie pozwalające na korzystanie z niego także po zmroku. W południowej części stadionu powstał Camper Park ze stanowiskami uzbrojonymi w dostęp do prądu i wody. Jest także punkt serwisowy, gdzie można usunąć nieczystości. Camper Park działa przez cały rok, z wyłączeniem dni meczowych. Jest częściowo zadaszony.

Ograniczenia wysokości

Przestrzenie stadionu były miejscem licznych konferencji i spotkań biznesowych. Co raz chętniej korzystają z niego także mali sportowcy, trenujący m.in. koszykówkę, karate, judo i jazdę na rolkach. Czynny jest największy w Polsce tor gokartowy Le Mans, Dream Jump oferujący skoki z dachu obiektu, przejazdy na tyrolce między trybunami i huśtawkę wahadłową.

Stadion Wrocław to również ponad 14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni komercyjnych. Dziś są one wynajęte niemal w całości. Trwają rozmowy z nowym najemcą pomieszczeń po dawnej siłowni. Swoje biura na Tarczyński Arenę przeniósł m.in. Zarząd Zieleni Miejskiej.

Z powodu pandemii na 2022 rok przeniesione zostały koncerty Dawida Podsiadły i amerykańskiej grupy Kings of Leon.

Łącznie w 2021 roku Tarczyński Arenę Wrocław odwiedziło około 380 tysięcy gości.