Oleksandr Usyk kontra Daniel Dubois na Tarczyński Arenie Wrocław – pojedynek o mistrzostwo wagi ciężkiej

Wielki boks znów we Wrocławiu: po raz pierwszy od 12 lat losy mistrzowskiego pasa w najważniejszej kategorii wagowej rozstrzygną się w Polsce! Co ważne, poprzedni pojedynek również odbywał się na wrocławskim stadionie. To tutaj Witalij Kliczko obronił mistrzostwo wagi ciężkiej pokonując Tomasza Adamka we wrześniu 2011 roku przez techniczny nokaut w dziesiątej rundzie. Tamten pojedynek oglądało ponad 40 000 widzów na trybunach, a stawką był pas federacji WBC. W sierpniu pięściarze będą walczyć aż o trzy pasy: WBO, WBA i IBF.

Całość wydarzenia jest organizowana przez K2 Promotions braci Kliczków we współpracy z Knockout Promotions i Skill Challenge Promotions. W walce wieczoru zmierzą się wspomniani Oleksandr Usyk (20-0, 13 KO) z Ukrainy i Daniel Dubois (19-1, 18 KO) z Wielkiej Brytanii o pasy trzech federacji jednocześnie.

 Oleksandr Usyk: – Bardzo się cieszę, że mamy możliwość zorganizowania mojej walki w Polsce, gdzie siedem lat temu zdobyłem swój pierwszy tytuł mistrza świata [w wadze junior ciężkiej pokonując Głowackiego – przyp. red.]. Chcę podziękować Polakom, którzy tak szczerze pomagają Ukrainie. Setki tysięcy moich rodaków zostały ugoszczone w tym wspaniałym kraju. Dlatego mam nadzieję, że moja walka stanie się kolejną szansą dla Ukraińców i Polaków na zjednoczenie i umocnienie naszej przyjaźni.

Zdecydowanym faworytem jest obecny mistrz, który odebrał ten tytuł rodakowi Duboisa, Anthonemu Joshui w Londynie w 2021 roku po jednogłośnym werdykcie sędziów. Nowy przeciwnik Ukraińca jest od niego młodszy aż o 11 lat. Zapowiada, że sprawi kibicom niespodziankę.

 Daniel Dubois: – Nie mogę się doczekać walki z Oleksandrem Usykiem i jestem pewien, że wrócę do Wielkiej Brytanii z pasami. Usyk jest świetnym pięściarzem i szanuję go, ale teraz nadszedł mój czas. Zaszokuję świat i pokażę ludziom, jak naprawdę dobry jest Daniel Dubois.

Walka wieczoru nie będzie oczywiście jedyną na karcie tej gali. Andrzej Wasilewski, szef Knockout Promotions mówi: – To dla mnie wielka przyjemność i zaszczyt zaprosić naszych ukraińskich przyjaciół do Polski na to niezwykłe wydarzenie bokserskie. Ta wspaniała uroczystość wyznacza kolejny rozdział w naszej wspólnej historii, zarówno społecznej, jak i sportowej. Dla Ukraińców w Polsce i dla Polaków to historyczne wydarzenie jest naprawdę wyjątkowe. Nasza grupa Knockuut Promotions działa od 25 lat, w ciągu których zorganizowaliśmy wiele znakomitych imprez z licznymi walkami o mistrzostwo świata. Jednak jeszcze nigdy nie gościliśmy na polskiej ziemi walki o trzy tytuły wagi ciężkiej! Cieszymy się, że Oleksandr Usyk, wspaniały człowiek i fenomenalny sportowiec, po raz kolejny będzie walczył w Polsce. To tutaj, 7 lat temu w Gdańsku, od zwycięstwa nad naszym mistrzem Krzysztofem Głowackim rozpoczął swoją drogę do unifikacji tytułów wagi junior ciężkiej. Cieszymy się również, że nasi bokserzy pojawią się na mocnej karcie – Fiodor Czerkaszyn, wyjątkowy talent, który jest już jednym z najlepszych zawodników wagi średniej na świecie oraz obiecujący Rafał Wołczecki. To kolejna okazja, aby zobaczyć zawodników Knockout wśród najlepszych na świecie. To naprawdę wielka sprawa być współorganizatorem tego niesamowitego wydarzenia! Chciałbym podziękować całemu zespołowi Oleksandra Usyka, w tym mojemu wieloletniemu przyjacielowi Aleksandrowi Krassyukowi, za przyjaźń, doskonałe relacje i fantastyczną współpracę.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreśla ponadsportowy charakter widowiska w królewskiej wadze: – Gala pięściarska na Tarczyński Arenie, z udziałem mistrza Oleksandra Usyka, ma wymiar mocno symboliczny i pokazuje, jak pięknie historia potrafi zatoczyć koło. Waga ciężka nazywana jest w świecie boksu kategorią królewską, zatem po raz kolejny oczy tego świata będą spoglądać w kierunku Wrocławia. To także wielkie wydarzenie dla całej naszej miejskiej społeczności. Dla naszych przyjaciół z Ukrainy to coś więcej niż tylko pojedynek bokserski. Cieszę się, że nasi nowi mieszkańcy świetnie się czują we Wrocławiu i jestem przekonany, że wrocławski klimat posłuży również Oleksandrowi Usykowi. Bo że ukraińscy pięściarze potrafią pokazywać swoją wielkość na miejskim stadionie, udowodnił już przed dwunastoma laty Witalij Kliczko, wtedy wybitny sportowiec, a dziś mer naszego partnerskiego miasta, Kijowa – podkreśla prezydent.

Całość wydarzenia odbędzie się 26 sierpnia. Sprzedaż biletów rozpocznie się już niebawem – za pomocą platformy ebilet.pl.

Noc boksu z walką o trzy mistrzowskie pasy jest kolejną w ostatnich dniach wielką imprezą zapowiedzianą na Tarczyński Arenie Wrocław. Przypomnijmy – pod koniec czerwca UEFA ogłosiła, że finał piłkarskiej Ligi Konferencji Europy UEFA sezonu 2024/2025 odbędzie się we Wrocławiu.

Bilety pojawią się w sprzedaży już wkrótce na www.ebilet.pl